15.8.2020 jsme uspořádali soutěžně vzdělávací akci s názvem Search and Rescue 2020 – restricted.

Letošní ročník, vzhledem k aktuálnímu dění v ČR a ve světě, byl omezen pouze na jeden den a na české účastníky. Předchozí ročníky byly koncipovány na 3 dny s účastí i psovodů ze zahraničí.

Celá akce se nesla v duchu našeho hesla „Nesoupeříme. Spolupracujeme.“ a byla zaměřena na rozvoj spolupráci mezi jednotlivými psovody. Po zahájení a nástupu se proto jednotliví psovodi náhodně rozlosovali, jak později zjistili, do 4členných družstev. Každý psovod si vylosoval mapu se zadaným bodem, na který se má přesunout. Z tohoto důvodu se daná družstva setkala až na prvním ze stanovišť.

Na prvním stanovišti bylo připraveno prohledání zalesněné stráně. Zadání bylo předáno jen slovně a vizuálně. Družstvo si muselo danou oblast rozdělit, prohledat, při hledání dále komunikovat přes radiostanice.

Na druhém stanovišti měla družstva za úkol prohledat oblast zadanou na mapě. Jejich úkolem bylo si danou oblast rozdělit, případně zadat do GPS navigací a prohledat. V tomto terénu na účastníky čekalo několik „překvapení“. Například pomalu jedoucí osoba na kole nebo osoba v posedu.

Na třetím stanovišti měli zasahující za úkol rychle prohledat cesty a jejich okolí v zadané oblasti. Při hledání nalezli, mimo jiné, zraněnou osobu po pádu ze stromu. Kromě poskytnutí první pomoci čekal na zasahující nelehký úkol – navedení záchranného vozidla pro tuto zraněnou osobu. Zasahující si museli poradit bez GPS souřadnic, vozidlo museli navigovat pomocí telefonického spojení a map.

Na těchto třech stanovištích se vystřídala všechna družstva. Po tomto bloku čekal zasahující opět přesun zpět k autům. Zasahující věděli, že je čekají 3 zásahy, takže si mysleli, že tímto pro ně zásahy již končí. Připravili jsme však ještě jednu situaci, která se může stát kdykoli, třeba i při běžném tréninku.

Během odpočinku přiběhla mezi vozidla žena se synem, oba měli ruce od krve, jedinou informaci, kterou od nich zasahující dostali “Pomoc, můj muž je napíchnutý na plotě“.  Zasahující tedy čekal nelehký úkol – nalézt tohoto muže, následně bylo potřeba jej i ošetřit. Po nějaké době došlo ke zjištění, že tato rodina postrádá i dceru, kterou bylo také třeba nalézt. Jak zasahující později zjistili, při přelézání plotu si zranila nohu, bylo proto potřeba ji ošetřit a následně i transportovat na vakuové matraci. K tomu všemu bylo potřeba zorganizovat příjezd záchranných vozidel. Aby toho nebylo málo, došlo během této akce ještě ke kolapsu (simulovaného) jednoho ze zasahujících – i o něj se bylo potřeba postarat.

Akce byla velice úspěšná. Jejím cílem bylo, aby si účastníci odnesli nějaké nové poznatky a prohloubili spolupráci s ostatními, což se také stalo.

   Kompletní fotogalerii naleznete ZDE.

V první řadě děkujeme obětavým figurantům, bez nichž by se akce nemohla vůbec uskutečnit.

Díky samozřejmě patří celému organizačnímu týmu a zúčastněným.

Děkujeme kolegům, kteří nám s akcí také pomohli: VZS ČČK Příbram, JSDH Čenkov, JSDH Jince

A samozřejmě děkujeme partnerům, bez kterých by tato akce nemohla proběhnout:

Pár fotek na závěr:

   Kompletní fotogalerii naleznete ZDE.